Przejdź do głównej zawartości

Zasady obowiązujące podczas epidemii w zakładzie pracy


Zasady obowiązujące podczas epidemii w zakładzie pracy opinie


W obliczu zagrożenia jakim jest epidemia koronawirusa należy zadbać o bezpieczeństwo w miejscy wykonywania naszej pracy. Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie pracy w domu, a pracownik nie może się na taką formę pracy nie zgodzić. Takie polecenie możemy dostać w formie ustnej, pisemnie - mailowo, czy też telefonicznie. Ważne jest również to, że pracodawca może zlecić wykonanie pracy zdalnej także w innym miejscu niż dom pracownika. Nie ma dokładnie uściślonych przepisów co do takiej sytuacji, więc reguły i zasady takie np. jak lista obecności, czy czas pracy należy ustalić wspólnie.
W specustawie dotyczącej tarczy antykryzysowej nie została również wskazana minimalna lub maksymalna długość świadczenia pracy w systemie zdalnym, tutaj decyduje już pracodawca, natomiast nie może być to okres dłuższy niż 180 dni liczonych od dnia 8 marca br. Forma pracy zdalnej nie wpływa na wysokość wynagrodzenia, powinno ono być tej samej wysokości jak w sytuacji jak gdyby byłaby wykonywana tradycyjnie.
Uregulowane są natomiast zapisy dotyczące urlopu wypoczynkowego w okresie pandemii. Reguluje to art. 161 Kodeksu pracy. Wg zapisów pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop taki powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów obowiązującym w firmie.
Plan urlopów ustala pracodawca na podstawie wniosków pracowników uwzględniając konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
W przypadku zaległego urlopu wypoczynkowego, jeśli nie został on wykorzystany, pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop nawet jeśli pracownik nie wyrazi na to zgody.
Do obowiązków pracodawcy w okresie pandemii należy poinformowanie pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
W przypadku, gdy pracodawca jest zmuszony do zamknięcia zakładu pracy, lub gdy nie ma możliwości wykonywania pracy zdalnej, pracownikowi nadal przysługuje wynagrodzenie, ale tylko w sytuacji jeśli ten wyraził swoją gotowość do wykonywania pracy. Reguluje to dokładnie art. 81 § 1 Kodeksu pracy.
Pracodawca w obliczu zagrożenia jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy, a przede wszystkim bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Według Kodeksu pracy do obowiązków pracodawcy należy m. in.: zorganizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz dostosowywanie środków podejmowanych w celu zapewnienia ochrony zdrowia i życia pracowników.
W sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa COVID 19, zakład pracy ma obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym podstawowe środki ochrony, takie jak rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo pracodawca musi tak zorganizować miejsca pracy, żeby odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynosiła co najmniej 1,5 metra.
Pracodawca może również zapewnić inne, dodatkowe środki ochrony zdrowia, jeśli w jego opinii są konieczne. Środki takie powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej przez pracownika czynności.
Dodatkowo powinien wydać pracownikom odpowiednie zalecenia dotyczące sposobu postępowania w sytuacji zagrożenia wirusem, w szczególności kontaktów z innymi pracownikami czy klientami.
Pracownik natomiast zobowiązany jest do przestrzegania tych zaleceń oraz do wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa, jak również do współdziałania z pracodawcą w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa.
Powyższe zasady opisane są w Kodeksie pracy oraz w tarczy antykryzysowej.





Komentarze

  1. hehe czy tylko ja nie widzę nic xd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. sorki jednak nie, wystarczy zaznaczyc tekst i coś tam jednak widać :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Praca w systemie akordowym – zasady

Wynagrodzenie akordowe stosuje się najczęściej w przypadku gdy priorytetem dla pracodawcy jest wypracowanie danej ilości pracy. Od efektu ilościowego zależy wysokość wynagrodzenia. Wynagrodzenie za pracę w formie akordu powinno być ustalone w umowie o pracę i odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy ( art. 78 § 1 K.p. ). Wynagrodzenie za pracę powinno być ustalane według zasad wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy wskazują na możliwość stosowania norm pracy stanowiących miernik nakładu, wydajności oraz jakości świadczonej pracy przez pracownika. Normy pracy są ustalane na podstawie organizacji pracy oraz mogą być zmieniane w miarę wdrażania usprawnień zapewniających wzrost wydajności pracy. Normy te wskazują, ile produktów pracownik powinien wykonać w określonej jednostce czasu. Stosuje się kilka norm pracy z wynagrodzeniem akordowym, a w szcz

Zwolenienia grupowe

Zwolnienie grupowe jest to zwolnienie w sytuacji gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni, przeprowadza redukcję zatrudnienia, wypowiadając umowę o pracę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników i zwolnienia te obejmują: 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników, 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników. Do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz innych osób świadczących pracę w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (np. umów zlecenia). Przyczyny niedotyczące pracownika – są to okoliczności, będące przyczyną rozwiązania umowy niezwiązane z osobą pracownika (np. przyczyny ekonomiczne, organizacyjne, upadłość, likwidacja). Okres 30 dni oblicza się na podstawie odpowiednio stosow

Odpowiedzialność karna pracownika

Jeżeli w miejscu pracy zdarzy się przestępstwo typu: przywłaszczenie mienia, kradzież, bójka, pobicie,  naruszenia nietykalności cielesnej, podrabianie czy przerabianie dokumentów lub przestępstwo związanie z własnością intelektualną, naruszeniem zasad uczciwej konkurencji - wtedy reguły postępowania wobec pracownika, który popełnił dany czyn ustalane są poprzez znaczenie i skutki tego czynu dla firmy i otoczenia. Konsekwencje dla osoby która dopuściła się przestępstwa zależą od praktyki przyjętej u pracodawcy. Obowiązek powiadomienia o wydarzeniu obejmuje wszystkich, bez znaczenia czy jest to pracodawca, czy jego podwładny. Dotyczy to przestępstw ściganych z urzędu (art. 304 § 1 kodeksu postępowania  karnego). Dla pracodawcy i pracowników będących świadkami przestępstwa oznacza to, że należy zgłosić zdarzenie, w szczególności takiego jak: przywłaszczenie mienia (art. 284 k.k.), kradzież  (art. 278 k.k.), oszustwo (art. 286 k.k.), podrobienie lub przerobienie dokument